Jun 202020
 

Bronze Assessor Christine Marett

Tina Syvret & Toggle (Working Cocker)

Bronze Assessor Tina Syvret

Christine Marett & Rose (Cesky Terrier)

Apr 042020
 

Puppy Foundation Course passes:

Mark Preece & Toby (Chesapeake Bay Retriever)
Alex Huckson & Alfie (Working Cocker)
Emily Le Herissier & Dexter (Cavalier King Charles Spaniel)
Sam Bisson & Pippin (Cocker x Poodle)
Marc Simon & Basil (Cocker x Poodle)

 

Silver Assessor Sue Curwood – 16/02/20

Caroline Harris & Angel (Shetland Sheepdog)
Valery Johnson & Connie (Shetland Sheepdog)
Julia Lecrivain & Elfis (Miniature American Shepherd)

 

Gold Assessor Sue Curwood – 16/02/20

Maria Duhamel & Ted (Border Collie)
Julia Lecrivain & Zip (Border Collie)
Kelly Moulin & Pepsi (Cocker Spaniel)

Dec 132019
 

President Christine Marett

Vice President Valery Johnson

Treasurer Samantha Kezourec

Secretary Kelly Moulin

General Committee; Rachel Le Masurier, Claire White, Angela Parkin, Anita Gell, Stephen Lawson & Karen Preece.

 

Award Winners:

Good Citizen Trainer of the Year: Tina Syvret

Show Handling Trainer of the Year: Claire White.

 

Best Partnership:

Show Handling Debbie Houghton & Denver (absent from photo)

Puppy Foundation Alex Huckson & Alfie (absent from photo)

Bronze Iris Willmett & Brandy

Silver Maria Duhamel & Ted (absent from photo)

Gold Jane Le Claire & Ruby

After Gold Yvonne Bailey & Freddie

Committee Cup for a club member who goes above & beyond to help the Club went to Kelly Moulin

Junior Team

Back Row Hannah, Emma & Yakira

Front Row Iris, Ciara & Jonathan

Absent Ada.

Dec 132019
 

Companion Show held on November 10th, 2019

Judge Valery Johnson

Pedigree Class Results

Companion show 8

Picture 1 of 7

Baby Puppy -4-6 months (Sponsored by Helen Lester & Ian Hutchinson)

1st Sarah Cooper’s Forepaws In Honour (Shih Tzu)

2nd Claire White’s Charmwen Diamond Lady at Granrose (Cocker Spaniel)

3rd Amanda Brown & Blossom (Labrador)

Puppy- 6-9 moths (Sponsored by Helen Lester & Ian Hutchinson)

1st Peter Walker’s Jake (Lhasa Apso)

2nd Thelma Alsford’s Thelbern M Lady Jayne (Pomeranian)

3rd Thelma Alsford’s Thelbern Lord Trevor (Pomeranian)

Puppy 9-12 months (Sponsored by Helen Lester & Ian Hutchinson)

No Entries

Best Puppy in Match (Sponsored by Robyn Boschat)

Peter Walker’s Jake (Lhasa Apso)

Reserve Sarah Cooper’s Forepaws In Honour (Shih Tzu)

Junior (Sponsored by Christine Marett)

1st Claire White’s Granrose Blue Sapphire (Cocker Spaniel)

2nd Julian Schofield’s Rudoli High Life (Pomeranian)

3rd Ro & Nigel Cox’s Tiroen To The Moon And Back (Irish Setter)

Novice (Sponsored by Chris Romeril)

1st Peter Walker’s Jake (Lhasa Apso)

Open Dog Sporting (Sponsored by Annette & Samantha Kezourec)

1st Kelly Moulin & Majikcharms Star Gazer (Cocker Spaniel)

Open Dog Non Sporting (Sponsored by Dr Margaret Bayes, MBE)

1st Julian Schofield’s Rudoli Jet Setter (Pomeranian)

Open Bitch Sporting (Sponsored by Anna Such)

1st Ro & Nigel Cox’s Petranella Fleur De Lily avec Tiroen (ESS)

Open Bitch Non Sporting (Sponsored by Kelly Moulin)

1st Julian Schofield’s Spanapoms Russian Gold at Rudoli

2nd Thelma Alsford’s Thelbern My Time To Shine (Pomeranian)

Veteran (Sponsored by Annette & Samantha Kezourec)

1st Christine Marett’s Limier Didier at Gayteckels, Pd’H (PBGV)

2nd Kelly Moulin’s Majikcharms Star Gazer (Cocker Spaniel)

Best in Match (Sponsored by Claire White)

Peter Walker’s Jake (Lhasa Apso)

Reserve Ro & Nigel Cox’s Petranella Fleur De Lily avec Tiroen (ESS)