Fit To Give Campaign

The Jersey Junior Dog Handlers are now part of the Fit to Give Campaign to help raise money for the club. Fit to Give is an app for anyone who has an iPhone, and is free to download. Fit to Give’s aim is to help raise £5 million for charities in the next 5 years.

All you need to do it select the club and it matches you with a corporate sponsor, the app uses your GPS to track how many miles you have walked, run or cycled. It gives you key stats like distance travelled, pace and calories burned.

You can raise up to 6p for every mile you have walked or run and up to 3p for every mile you have cycled. We hope you can help us raise money for our club.

More information can be found here: www.fittogive.co.uk/

Companion Show Results – Fun Classes

Cutest Puppy
1st Chester (Cocker Spaniel) – A Gell
2nd Loki (Austrlian Shepherd) – H Blanchard
3rd Baxter (Cockapoo) – I Hague
4th Sandy (Cross Breed) – T Averty
5th Duke (German Shepherd Dog) – J Mitchell

Golden Oldie
1st Tyke (Labrador) – D Booth
2nd Jessie (Labrador) – R Holmes
3rd Chico (Japanese Chin) – J McFarlane

Happiest Dog
1st Jess (Working Cocker) – S Davy
2nd Baxter (Cockapoo) – I Hague
3rd Jaycy (Japanese Chin) – S Curwood
4th Chinook (Alaskam Malamute) – D & P Chapman
5th Jessie (Labrador) – R Holmes

Best Six Legs
1st Crystal (Rough Collie) – B Barette
2nd Chester (Cocker Spaniel) – A Gell
3rd Layler (Bichon Frise) – Jo
4th Baxter (Cockapoo) – I Hague

Best Heinz
1st Baxter (Cockapoo) – I Hague
2nd Lacey Ella (Jack Russel x Shih Tzu) – S Oreig & M Deeks

Slalom Race
1st Crystal (Rough Collie) – B Barette
2nd Rocco (Australian Shepherd) – T Blanchard
3rd Jess (Working Cocker) – S Davy
4th Tyke (Labrador) – D Booth

Best Rescue
1st Max (Labrador) – L Le Vesconte
2nd Bobby (Springer Spaniel) – A Adkin
3rd Sandy (Cross Breed) – T Averty
4th Bean (Staffy Cross) – N Winkworth
5th Chinook (Alaskan Malamute) – D & P Chapman

Egg & Spoon Race
1st Rocco (Australian Shepherd) – T Blanchard
2nd Calliope (Whippet) – A French
3rd Chester (Cocker Spaniel) – A Gell
4th Crystal (Rough Collie) – B Barette
5th Pippin (Whippet) – B French

Most Handsome Dog
1st Chinook (Alaskan Malamute) – D & P Chapman
2nd Rocco (Australian Shepherd) – T Blanchard
3rd Max (Labrador) – L Le Vesconte
4th Charlie (Chihuahua) – J Le Maistre
5th Bobby (Springer Spaniel) – A Adkin

Prettiest Bitch
1st Crystal (Rough Collie) – B Barette
2nd Jess (Working Cocker) – S Davy
3rd Ghostland Ella’s Dream at Hayryan (Shetland Sheepdog) – B Beaumont
4th Lacey Ella (Jack Russell x Shih Tzu) – S Orieg & M Deeks
5th Layler (Bichon Frise) – Jo

Temptation Alley
1st Jess (Working Cocker) – S Davy
2nd Majikcharms Star Gazer (Cocker Spaniel) – K Moulin
3rd Chester (Cocker Spaniel) – A Gell
4th Bean (Staffy Cross) – N Winkworth
5th Sparkle (Boxer) – M Bayes

Dog Judge Would Like To Take Home
1st Chester (Cocker Spaniel) – A Gell
2nd Jess (Working Cocker) – S Davy
3rd Rocco (Australian Shepherd) – T Blanchard
4th Loki (Australian Shepherd) – H Blanchard
5th Diva (Chinese Crested) – L McFarlane

Best In Show: Chester (Cocker Spaniel) – A Gell
Reserve Best In Show: Rocco (Australian Shepherd) – T Blanchard

Companion Show Results – Pedigree Classes

Puppy 6-9 Months
1st Myojo Nash (Japanese Chin) – J McFarlane
2nd Zerachiel Dancing Diva (Chinese Crested) – L McFarlane
3rd Chester (Cocker Spaniel) – A Gell

Puppy 9-12 Months
1st Brogansian Blue Moon over Beaulamy (S/C Chihuahua) – H Bisson

Best Puppy In Show: Myojo Nash (Japanese Chin) – J McFarlane
Reserve Best Puppy In Show: 1st Brogansian Blue Moon over Beaulamy (S/C Chihuahua) – H Bisson

Junior 6-18 Months
1st Gayteckels Bak In The Abbott (Cesky Terrier) – C Marett
2nd Myojo Morgan (Japanese Chin) – J McFarlane
3rd Nikitas Nosecondthoughts for Beaulamey – H Bisson
Res Zerachiel Tuck In Ya Sox (Chinese Crested) – L McFarlane

Novice
1st Brogansian Blue Moon Over Beaulamey (S/C Chihuahua) – H Bisson
2nd Sharlarna Hachiro (Japanese Chin) – L McFarlane
3rd Suaisa Secret Squirrel (Chines Crested) – L McFarlane
Res Bobby (Springer Spaniel) – A Adkin

Open Dog Sporting
1st Fareway Floyd (Beagle) – D Poingdestre
2nd Majikcharms Star Gazer (Cocker Spaniel) – K Moulin
3rd Bobby (Springer Spaniel) – A Adkin
Res Chinook (Alaskan Malamute) – P Chapman

Open Dog Non Sporting
1st Nikitas Nosecondthoughts for Beaulamey – H Bisson

Open Bitch Sporting
1st Rosecourt Rustle Of Satin at Majikcharms (Cocker Spaniel) – K Moulin

Open Bitch Non Sporting
1st Zerachiel Exotic Dancer (Chinese Crested) – L McFarlane
2nd Ghostland Ella’s Dream at Hayryan (Shetland Sheepdog) – B Beaumont

Veteran
1st Sleephyhollow All That Jazz at Glendyke (Japanese Chin) – J McFarlane

Best In Show: Gayteckels Bak In The Abbott (Cesky Terrier) – C Marett
Reserve Best In Show: Myojo Nash (Japanese Chin) – J McFarlane

CC Winners/FCI Equivalent
1st Idefix Day Break at Gaytckels (Cesky Terrier) – C Marett

Brace
1st Japanese Chins – J McFarlane